Atleții de la CSM Cluj, pregătiți de Sergiu DASCĂL au reușit în cursul acestei luni să își treacă în cont o serie de medalii și de performanțe deosebite. Concret, la mijlocul lunii mai, la Cluj, în cadrul Campionatului Național de duatlon (alergare/5km – ciclism / 20 km – alergare 2,5 km) sportivii de la CSM au obținut 7 medalii, dintre care 4 de aur. La individual, performeri au fost Andrei KISS (juniori), care a ocupat locul I și KANIZSAI Levente (Under 24), care a obținut medalia de bronz. CSM a mai participa în cmpetiție cu 5 echipe de ștafetă, câte două la masculin și mixt, și una la feminin, toate urcând pe podium. Astfel, echipele Marius DUMITRU (alergare) – Nicolae BĂLAN (ciclism), Alina MOLDOVAN (alergare) – Ingrid MUTTER (ciclism) și Iulia ZUDOR (alergare) – Nicolae BĂLAN  (ciclism) au obținut medaliile de aur și titlurile de campioni naționali, iar ștafetele Andrei CRAINIC (alergare) – PETICSES Mihaly (ciclism) și Mona ZOAITER (alergare) – Sergiu POP (ciclism) s-au clasat pe locul secund, obținând argintul.runner-on-trail.jpg.653x0_q80_crop-smart

În altă ordine de idei, la începutul lunii mai, la Vatra Dornei, a avut loc un concurs selecție la alergare montană (5 km la juniori, respectiv 12 km la seniori) pentru lotul național, în vederea competițiilor internaționale din vara acestui an, Campionatul Balcanic, Campionatul European și Campionatul Mondial.  De la CSM, la juniori, Iulia ZUDOR a terminat pe locul secund, fiind cooptată în lotul României, iar la seniori, sportivii secției de atletiosm de la CSM (Bogdan DAMIAN, Nicolae BĂLAN, Andrei CRAINIC) s-au clasat pe locurile 2, 3 și 4, fiind și ei selecționați pentru lotul reprezentativ al României.

Campionatul Balcanic va avea loc în una iunie, în Bulgaria, și funcție de rezultatele de la această competiție se va alcătui lotul României care va participa la Europene și Mondiale.

CSMATLETISMAlina MOLDOVAN,Andrei CRAINIC,andrei kiss,atletism,bogdan damian,csm cluj,duatlon,ingrid mutter,Iulia ZUDOR,KANIZSAI Levente,lot national,Marius DUMITRU,Mona ZOAITER,Nicolae BĂLAN,PETICSES Mihaly,selectie,sergiu dascal,Sergiu POP,sport,stiri cluj,stiri din cluj
Atleții de la CSM Cluj, pregătiți de Sergiu DASCĂL au reușit în cursul acestei luni să își treacă în cont o serie de medalii și de performanțe deosebite. Concret, la mijlocul lunii mai, la Cluj, în cadrul Campionatului Național de duatlon (alergare/5km – ciclism / 20 km – alergare...