Week end plin de medalii pentru secția de atletism a CSM Cluj, care în cadrul Campionatelor Naționale a obținut 11 medalii, dintre care 5 de aur.alerg montana

Astfel, la Timișoara avut loc Campionatul Național de alergare contra timp impus. Au existat 4 probe, de 6 ore, de 12 ore, de 24 de ore și de 72 de ore. La proba de 6 ore, cu o distanță de  aproximativ 78 de kilometri, Gorgan Claudiu (CSM Cluj) a obținut titlul național, cu un nou record național.

Apoi, tot lângă Timișoara, avut loc Campionatul Național de Cros Duatlon. O competiție în cadruyl căreia concurenții au alergat 5 km, apoi au parcurs 20 de km pe bicicletă, după care au mai alergat 5 km. Clujeanul Kanizsai Levente (CSM Cluj) a terminat primul cursa la U23, iar la seniori a urcat pe treapta a treia a podiumului.

Și, nu întâmplător am lăsat la urmă Campionatul Național de alergare montană pe distanță de 33 de kilometri. La competiția disputată la Bicaz, sportivii de la CSM Cluj nu au avut adversari, obținând 8 medalii, din care 4 titluri naționale. La masculin, Gyorgy Szabolcs a sosit primul la seniori, iar echipele CSM au urcat pe treapta a doua, respectiv a treia a podiumlui. La feminin, CSM a adominat și mai autoritar competiția, podiumul de la senioare fiind unul complet clujean: Ingrid Mutter – Laura Popescu – Crina Buzgar. De asemenea, echipa CSM fete (din care a mai făcut parte și Ionela Dobrița) a obținut medaliile de aur. Salba de medalii clujene de la CN de alergare montană a fost completată de Moldovan Alina, care a obținut titlul național și medalia de aur la Tineret.

CSMATLETISMatletism,csm cluj,Gorgan Claudiu,Gyorgy SZABOLCS,ingrid mutter,ionela dobrita,KANIZSAI Levente,Laura Popescu. Crina Buzgar
Week end plin de medalii pentru secția de atletism a CSM Cluj, care în cadrul Campionatelor Naționale a obținut 11 medalii, dintre care 5 de aur. Astfel, la Timișoara avut loc Campionatul Național de alergare contra timp impus. Au existat 4 probe, de 6 ore, de 12 ore, de 24...