Două tinere atlete, Bianca Răzor și Andrea Miklos, au câștigat prima medalie pentru atletismul clujean la un Campionat Mondial de senioare. Ștafeta României de 4X400 m a câștigat medalia de bronz în cadrul Campionatelor Mondiale indoor, desfășurate în Portland. Ștafeta în componența Adelina Pastor/Mirela Lavric/Andreea Miklos/Bianca Razor a terminat a treia cursă, 1IMG_6388 1IMG_6390 1IMG_6397 1IMG_6408 1IMG_6416cronometrată în 3:31,51 SB, fiind devansată de SUA 3:26,38 (WL) și de Polonia 3:31,15 (SB), Jamaica fiind descalificată. Astfel, atletele din Cluj, Andreea Miklos și Bianca Răzor și-au trecut în cont o medalie mondială de bronz. Andreea Mikloș, care are doar 17 ani, este legitimată la CSS Viitorul  – CSM Cluj. „Vreau să le mulțumesc colegelor mele fără de care nu aș fi putut să fiu așa bună. Vreau să le mulțumesc celor care au crezut în noi. Suntem foarte fericite pentru medalia de bronz câștigată. Hai România!”, a spus Andrea Miklos. Cu două medalii cucerite, una de argint, de Andrei Marius Gag la aruncarea greutății și una de bronz, prin ștafeta feminină de 4X400 m, în componența Adelina Pastor/Mirela Lavric/Andrea Miklos/Bianca Răzor, România a ocupat locul 18 în clasamentul pe medalii al celei de-a 17-a ediții a Campionatelor Mondiale – Portland 2016. Primele trei poziții au revenit SUA (13-6-4 total 23), Etiopiei (2-2-1 5) și Franței (1-1-2 4). În ierarhia pe puncte, tricolorii au ocupat locul 17, cu 17 puncte, podiumul fiind ocupat de SUA (249 pct), Etiopia (56 pct) și Marea Britanie (39 pct). Reamintim faptul că România nu a mai câștigat o medalie la această competiție din anul 2004. Iar la câteva zile după cucerirea medaliei, conducerea CSM Cluj, prin director Ioan Mănăștureanu, a felicitat-o într-un cadru festiv pe tânăra medaliată la Mondialele de seniori.

CSMATLETISMandreea miklos,bianca razor,campionat mondial,csm cluj,CSS Viitorul,stafeta
Două tinere atlete, Bianca Răzor și Andrea Miklos, au câștigat prima medalie pentru atletismul clujean la un Campionat Mondial de senioare. Ștafeta României de 4X400 m a câștigat medalia de bronz în cadrul Campionatelor Mondiale indoor, desfășurate în Portland. Ștafeta în componența Adelina Pastor/Mirela Lavric/Andreea Miklos/Bianca Razor a terminat...